Buranın yemekleri bayağı güzelmiş.
gibi tümceler, etkileşim sürecini başlatmak içersinde kullanılabilecek örnekledir.
İş ortamında, bazı durumlarda bir toplantı evvel, bazı durumlardakoridorda ya da asansörde karşılaştığımız şahıslarla yaptığımız ufaksohbetlerin kıymetini hiç düşündünüz mü?
Çok kolay ve ehemmiyetsiz görünen bu sohbetlerin ilişkilerimize, hem debazı durumlarda işimize ya da kariyerimize tesiri büyük olabilir.
İş dışındaki konularla alakalı kısa sohbetler yürütebilmek, birçok iş ilişkisinde ehemmiyetli bir yetenektir.
Özellikle büyük bir firmada çalışıyorsanız, böyle tesadüfi karşılaşmalar ve kısa sohbetler, çevremizi genişletmek ve pozitif bir gözlem yaratmakiçersindebazı durumlarda elinizdeki tek baht olabilir.
Bu tür sohbetlerin farkını, çoğunluklamüddetleri ve hususları oluşturur.
Ayaküstü uygulanan sohbetler, tarafsız ve görece ehemmiyetsiz birhusustauygulanan kısa konuşma kesitleridir.
Bu sohbetler çoğunlukla koridor, mutfak, abiye, asansör, servis, yemekhane gibi mekanlarda gerçekleşebildiği gibi, kokteyl, toplantılar, iş yemekleri ve mülakatlar da kısa sohbetlerin yürütüldüğü ortamlar olabilmektedir. Mobil Sohbet
Bu tür mekanlarda kişilerin yanına gittikçe, icabında kendimizi tanıttıktan ardından, kısa bir sohbete başlayabiliriz.
Örneğin bir kokteylde, tanıdığımız bir bireyinyanısıratüm akşamı geçirmekle kıyaslandığında, konfor alanımızın dışına çıkmamızı gerektirecek zor bir hüküm olabilmekle beraber, profesyonel ve sosyalyönden katkıları büyük olan bir yetenek geliştirdiğimizi bizehatırlatmamız, cesaretimizi toplayarak tanımadığımız bir küme ileetkileşim kurmamıza yardım edebilir.
Özellikle kalabalık ortamlarda ?sohbet fobisi?, gereğinden çok yemek yememize, alkol içmemize ve nikotin içmemize sebep olabildiğiiçersinde, ?sağlıksız? bir vaziyet olarak tanımlanabilir!
Kısa sohbetlerin en zor kısmı, çoğunlukla, açılış cümleleridir.
?Parti defa güzel.
Herkes defa eğleniyor.?
?Eğitim defa iyi geçiyor.
Verilen örneklerin hepsi programa yönelik, gerçek misaller.?
?Daha evvel bu hususta bir konferansa katılmamıştım.
Konu defaenteresan.?
?Buranın yemekleri bayağı güzelmiş.?
gibi tümceler, etkileşim sürecini başlatmak içersinde kullanılabilecek örnekledir.
Yanıt gerektirdikleri içersinde, sohbeti açmak içersindesual sormak damakul bir yöntem olabilir ? doğal cevaplayan bireyi zor haldebırakabilecek bir sualbulunmadığımüddetçe.
?Bugün bu trafikte sebep gelebildiniz??
?Hiç golf oynadınız mı??
?Hangi kısımda çalışıyorsunuz??
Ayaküstü uygulanan sohbetlerde kişilerin karşılıklı olarak alakasınıçekecek ortak bir Eklendihususu bulmak basit olmayabilir.
Bu süreci basitleştirmekiçersinde uygulayabileceğimiz kimi hazırlık teknikleri bulunuyor:
1.
Günde minimum bir gazete ve ayda birkaç mecmua okuyun.
Başka bir kentya da ülkede olduğunuz hallerdemahalli yayınlara da bir göz atmayı unutmamalısınız.
2.
Çevrenizi gözlemleyin.
Hava vaziyeti, kültürel etkinlikler, inşaat halindeki yeni yapılar, trafik – herşey bir Eklendihususu olabilir.
3.
Sektörel mecmuaları ve internet sitelerini takip edin.
Bu yayınlar, işinizle alakalıaktüelbulgular almanızı sağlayacaktır.
Bu tür gazete ve dergilerde bulunan yeni terfi ve aktarım haberleri, yeni tanıştığınız şahıslar ile ortak tanıdıklar bulmanıza bileyardım edebilir.