Bizler yaadmz yanl inanlarmz, yle inatla savunmaya geiyoruz ki, bunun hesabn inann, Allah n huzurunda veremeyiz. Aslnda bir Mslman olarak iimiz ok kolayken, kendi ellerimizle zorlatryoruz, iin iinden klmaz bir hale sokuyoruz. Daha sonrada neyin doru, neyin yanl olduu konusunda da karar veremiyoruz.

Allah Kuran da, inancmz ve bu konuda izlememiz gereken yolu anlatrken, sakn emin olmadnz bilginin ardna dmeyin der ve emin olacanz kitabnda yalnz Kuran olduunu bildirerek, Kuran n ipine sarlmamz emreder. ok daha ak bir ekilde Zuhruf 44. ayetinde, SZLER KURAN DAN HESABA EKECEM diye de uyarr. Byle bir hkm veren Rabbimiz, Kuran da hi bahsedilmeyen, konusu bile gemeyen, FIKIH inancnn dine ilaveleri olan bilgilerden, hkmlerden hesaba eker mi bizleri? Madem Allah bizleri bu ekilde uyaryor, bunun tam tersine inancmz yaamak niye? te bunu anlamakta zorluk ekiyorum.

Fkh inancnn ok fazla etkisinde kalan baz kardelerimiz bana, milletin kafasn kartryorsun, ayetleri kendi kafana gre yorumluyorsun diyorlar. Byle bir yanl yapmaktan Rabbime snrm. Dinin anas, temeli olan Muhkem ayetler ad stnde muhkem, yani phe duyulmayacak kadar ak ayetlerdir ve bu ayetler yoruma kapaldr. Birisi bu ayetler zerinde yorum yapyorsa, ayeti amacndan saptryor demektir. Onun iin bizler muhkem ayetler zerinde yorum yapamayz, Allah ne emrediyorsa kabul eder ve iman ederiz.

Gnmzde Kuran n yannda, tpk Kuran deerlerinde olduunu syledikleri yle rivayet bilgilere ve onun kitaplarna inanyoruz ki, adeta bu inan bizleri kfirlerin safna doru itiyor. ALLAH KURAN I BEN KORUYORUM DYE BZLERE BLG VERR ve bu kitabn verecei bilgiler konusunda, emin olmamz salar. Bunun dndan ise hibir bilgiyi, Kuran n onayndan geirmeden kabul edemeyeceimiz konusunda, birok uyarlar yapar bizlere. Hatta Kuran kast ederek, hadi bir benzerini getirin bakalm diyerek meydan okur.

Gnmzde batl ve hurafeyi savunmak adna, yaptmz yle bir yanl var ki, bizleri gnahlarn ve sapknln zirvesine tayor. Hadislere dikkatle yaklamalyz ve bu bilgiler hakknda, mutlaka Kuran dan onay almalyz dedike, baz kiilerin inanlmaz szlerle saldrya gemeleri ve adeta Kuran ile rivayet hadisleri ayn kefeye koyarak, irk komalarn zlerek grmekteyiz. Bu yazmda bu yanla ok arpc bir rnek vermek istiyorum. Bakn bir arkadalarmz, rivayetleri savunmak ve aklamak adna neler sylyor.

Kuran n Allah n kitab olduuna dair, bir deliliniz var m? Kuran da gnmze rivayetlerle gelmitir. Hadisler hakknda ileri geri konuuyorsunuz, Kuran da bir hadis olmadna deliliniz nedir?

Ben Mslman m diyen bir insann, syleyecei szler deildir bunlar. Kuran n Allah katndan indirildiine, Kuran n bizzat kendisinden baka delil arayanlar, zaten Allah n istedii gibi iman etmemi demektir. Kuku duyulmadan iman edilecek kitabn, bilgilerin yalnz Kuran olduunu fark edemeyenlere, elbette gerekleri anlatmamz mmkn olamaz. nk peygamberimizde mriklere bu gerei anlatamamt. Onun anlatamadn, bizlerin anlatmas elbette mmkn olamaz.

Kuran n gnmze, rivayetler yoluyla geldiini syleyenlere ve bunlara inananlara unu hatrlatmak isterim. BU SZLER, NCE ALLAH A VE DAHA SONRA ELSNE FTRADIR. Peygamberimiz salnda, Allah n indirdii vahiylerin tamamn kayda aldrm, yazya geirmitir. Hatta ilk nceleri yalnz ezberletildii halde, daha sonra ezberleyenlerin lm, bu yntemin tehlikeli olduunu anlamalar zerine, tm ayetler kayda geirilmi yazlmtr.

Peygamberimizin devrinde ayetler, Mushaf yani kitap haline getirilmemitir. Elbette bunun nedeni vard. nk peygamberimiz yayordu, yaad srece vahiy devam edecei dncesi ile birletirilip, kitap haline dntrlmemiti. Mushaf haline getirilmesi drt halife devrinde olmutur. Tekrar sylyorum, vahiylerin tamam, peygamberimiz tarafndan salnda kayda geirilmitir, onun iinde gnmze rivayetler yoluyla deil, bizzat kayt altna alnm ve ok daha nemlisi, ALLAH IN KONTROLNDE, KORUMASINDA GNMZE KADAR GELMTR.

GNMZE ULAAN, RVAYET HADSLERE GELNCE. BU BLGLERN, SZLERN H BRS PEYGAMBERMZ TARAFINDAN YAADII DNEMDE KAYDA ALINMAMI, YAZILMAMITIR. YAZILMI OLSAYDI, HADSLER BR RVAYETE GRE DYE BALAMAZDI. Bu szlerin kayda alnmadnn, dilden dile nakledildiinin bir kantdr, bir rivayete gre diye hadislerin balamas. Ltfen bu konu zerinde, dikkatle dnelim. Hatta tam tersine, kendi szlerinin yanl nakledildiini gren Allah n elisi, bundan sonra Kuran dndan bir ey benden nakletmeyin diye uyarmtr. Elbette bunun nedeni, Kuran n kayda geirilmi olmas, yanl nakledilmesi durumunda, karsndaki kiinin bu bilginin doru olup olmadn, kontrol etme ansnn olduu gereidir. Drt halife devrinde de hadisler kayda geirilmemi, hatta peygamberimizin hadis nakli yasa, bu dnemde de titizlikte uygulanmtr. Gnmze ulaan hadislerin ise, peygamberimizin lmnden ve dinin mezheplere blnmeye balamasyla, yaklak 250 yl sonra, halkn arasnda dolaan szlerin/rivayetlerin bir araya getirilmesi ile olumutur. SZCE BU BLGLER NE KADAR DORU OLABLR? BU BLGLERE GRE MANIMIZI YAAYABLR MYZ? Yaayamayacamz Kuran sylyor. Elbette kimin szlerine inanlaca konusu, sizlere kalmtr. mtihan olmann gerei de budur.

Ne yazk ki bugn bizler bu gerei anlamak istemiyoruz. yle yanllar yapyoruz ki, cahiliye dnemindeki mrikleri aratmyoruz. Atalarmzn inancn aklamak ve tpk Kuran deerini onlara vermek iin, Kuran n gnmze rivayetler yoluyla geldiini, onun iinde rivayet hadislerden phe duymamzn, yersiz ve yanl olduunu savunabilmekteyiz. ok daha ilginci, Kuran n da bir hadis olmadna deliliniz nedir diyebiliyoruz. Hadis kelime anlam olarak sz, haber, bilgi anlamndadr. Kuran da da geer, rneklerini verelim.

Casiye 6: te unlar, Allah'n ayetleridir, onlar sana gerek ile okuyoruz. ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERNDEN SONRA HANG HADSE (SZE) NANACAKLAR? (febi-eyyi hadśin) (Sleyman Ate meali)

Araf 185: Onlar gklerdeki ve yerdeki snrsz hkmranlk ve nizama, Allahn yaratt her eye, ecellerinin yaklam olabileceine hi bakmadlar m? PEK, BUNDAN SONRA ARTIK HANG SZE NANACAKLAR. (febi-eyyi hadśin ) (Diyanet meali)

Bu ayetlerden de aka anladmz gibi hadis, sz, bilgi anlamndadr. Allah da bizlere rehber olacak gvenilecek szlerin/hadislerin yalnz Allah n hadisleri olduunu apak sylyor ve bakn ne diyor tekrar hatrlayalm.

ALLAHTAN VE O'NUN AYETLERNDEN SONRA HANG HADSE (SZE) NANACAKLAR?

PEK, BUNDAN SONRA ARTIK HANG SZE/HADSE NANACAKLAR.

Ama bizlerin uslanmaz nefisleri, atalarmzn inancn aklamak ve yaamak adna, Allah n hadislerini/szlerini grmezden gelerek, Kuran n ayetleriyle, rivayetler yoluyla bizlere ulaan ve asla emin olamayacamz szleri/hadisleri, Allah n szleri/hadisleriyle e tutabiliyoruz. Allah bizleri affetsin.

Deerli din kardelerim, mr hzla akp gidiyor. Emaneti teslim etmeden, imtihanmz tamamlamadan nce, gelin yalnz Kuran n ipine sarlalm ve onu anlayarak, dnerek okuyalm. Bizlere retilen szleri/hadisleri de mutlaka Kuran n szgecinden geirelim. Kuran n onayn alan her bilgi, elbette bamzn tacdr, bizlere rnektir. Ama Kuran dan onay almayan her bilgi de, inancmz iin fitnedir, bizleri dinden uzaklatrp, kfirlerin safnda yer almamz salar.

MAN, NAN GVEN VE SADAKATLE OLUR. BZ MAN EDENLER, KURAN IN ALLAH KATINDAN GELDNE VE ALLAH TARAFINDAN KORUNDUUNA NANDIK, MAN ETTK. Kuran asla rivayet deil, Allah katndan bizler iin HAK OLAN, ALLAH IN HADSLER, SZLERDR. Onun dndan yol gsterici szler/hadisler aramayalm. NK ALLAH KURAN IN DIINDAN, HADSLERE/SZLERE SAKIN NANMAYIN DYE, BZLER UYARMITIR. ALLAH IN RESULDE YALNIZ KURANA UYMU VE YALNIZ KURAN LE MMETNE HKMETMTR, LTFEN BUNU UNUTMAYALIM. Bakn Allah n elisi, ben yalnz bana vahyedilene yani Kuran a uyarm diyor. Sizler yalnz peygamberimizin uyduu vahye uymuyor musunuz? Karar sizlerin.

Ahkaf 9: De ki: Ben peygamberlerin ilki deilim. Bana ve size ne yaplacan da bilmem. BEN SADECE BANA VAHYEDLENE UYARIM. Ben sadece apak bir uyarcym. (Diyanet vakf meali)

Ankebut 18: Eer siz yalanlarsanz bilin ki, sizden nce geen birtakm mmetler de yalanlamlard. PEYGAMBERE DEN APAIK TEBLDEN BAKA BR EY DELDR. (Diyanet meali)

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://www.facebook.com/Kuranadavet...homepage_panel
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/